Psychologia rozwojowa i wychowawcza

LinkWithin

Rozwód. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji?


Każdy rodzic zdaje sobie sprawę jak duże znaczenie ma rodzina dla harmonijnego rozwoju dziecka i dokłada starań, aby miało ono szczęśliwe dzieciństwo. Życie lubi jednak płatać figle i nie zawsze układa się tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Co dzieje się w momencie, gdy nasze ścieżki z partnerem muszą się rozejść i następuje rozpad rodziny? Jak pomóc dziecku przejść przez ten czas i o czym należy pamiętać?


Rozwód, z punktu widzenia dziecka, niesie ze sobą 
dwa rodzaje trudnych sytuacji:

  • Pierwsza – to okoliczności poprzedzające rozwód, które charakteryzują się najczęściej atmosferą pełną napięcia i brakiem pozytywnej (a czasami jakiejkolwiek) relacji między rodzicami. W tym okresie w domu często dominują kłótnie, a dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. 

  • Druga sytuacja trudna dla dziecka wiąże się z wychowaniem w rodzinie niepełnej, gdzie brakuje ojca lub matki, a dziecku towarzyszy ciągła tęsknota za jednym z rodziców.

Na co szczególnie zwracać uwagę? 

Specjaliści zgodnie podkreślają, że złość jest uczuciem towarzyszącym każdemu dziecku, które doświadczyło rozwodu rodziców. Nawet w sytuacji, gdy konflikt w domu był bardzo nasilony i dziecko deklarowało, że rozwód byłby najlepszym rozwiązaniem – jego odczucia związane z rozpadem rodziny będą co najmniej ambiwalentne.

Dzieci mogą okazywać złość na różne sposoby. Napady wściekłości i krzyki to otwarty, najbardziej bezpośredni sposób okazywania emocji przez dziecko (i często najbardziej bolesny dla rodziców). Warto mieć na uwadze, że w każdym przykrym słowie, które słyszymy od naszego dziecka, kryje się zdanie: „Bardzo mnie zraniliście, teraz cierpię i nie podoba mi się to”. Dziecko odpowiada atakiem na sytuację, w której się znalazło. 

Drugi sposób okazywania złości wydaje się łagodniejszy, ale i mylący. Dzieci mogą ujawniać swoje odczucia jedynie poprzez negatywne nastawienie i zmienność nastrojów. Istnieje wówczas ryzyko, że jego ból nie zostanie dostrzeżony przez dorosłych w odpowiednim czasie i przerodzi się później w poważniejsze trudności wychowawcze.

Nadmierna nadopiekuńczość 

Często zdarza się, że rodzice decydują się na nadmierną pobłażliwość i uleganie zachciankom dziecka, pragnąc wynagrodzić w ten sposób ból spowodowany rozwodem.  Nie przesadzajmy z tym rekompensowaniem za rozwód. Nie każde niepowodzenie w szkole, nie każde trzaśnięcie drzwiami i nie każdy smutek jest rezultatem odejścia taty lub mamy. Obsypywanie prezentami i tolerowanie niewłaściwych zachowań nie pomoże, a prawdopodobnie zaszkodzi jeszcze bardziej.  Pamiętajmy, że ograniczenia i konsekwencje są niezbędne w prawidłowym rozwoju dziecka. 



Gdy drugi rodzic jest taki „super”

Zdarza się, że rodzice mieszkający z dzieckiem mają problemy z ponowną „adaptacją” dziecka do zasad panujących w domu po jego powrocie od drugiego rodzica. Weekendowe spotkania często są pełne atrakcji i prezentów, a dziecku wolno więcej niż zwykle. To powoduje pretensje z rodzaju „Ale tata (mama) mi pozwala!” Warto w takiej sytuacji odpowiedzieć: „Gdy jesteście razem, tacie (mamie) może to odpowiadać, ale gdy jesteś ze mną obowiązuje zasada że….”  Wypracowanie wspólnych reguł wychowawczych z byłym partnerem jest z reguły trudne, dlatego warto pogodzić się z panującą sytuacją i przyzwyczaić dziecko do istnienia dwóch systemów norm.

O tym warto pamiętać:

Nigdy, nawet w gniewie nie pozwól sobie na słowa „Odeślę cię do twojego taty/mamy, skoro tak ci u niego dobrze”. Rodzic, który spędza z dzieckiem mniej czasu, może dokładać starań aby np. wspólny weekend był pełen atrakcji. Jednocześnie nie ponosi on najczęściej  odpowiedzialności za codzienne radzenie sobie z trudami życia, co nie jest winą dziecka.

W sprawach dotyczących dziecka – w pierwszej kolejności rozmawiaj z byłym partnerem, a dopiero później z dzieckiem. Gdy jedna strona czuje się pomijana w decyzjach , to stawia opór i nie zgadza się, mimo iż chodzi o obiektywnie drobną sprawę. 

Nie przekazuj wiadomości za pośrednictwem dziecka („powiedz mamie, że zabieram cię na wakacje nad morze”, „powiedz tacie, żeby kupił ci nowy plecak”).  


Nie mów dziecku, czego nie powinno mówić. Jest to wywieranie na dziecku presji i zmuszanie go braku lojalności wobec jednego z rodziców. Jeżeli zostanie zapytane wprost, to staje przed wyborem: zdradzić czy okłamać?

Nie łudź dziecka możliwością powrotu. Na pytania o to, kiedy tatuś (mama) wróci lub kiedy znowu będziecie wszyscy razem, odpowiadaj jednoznacznie, że już nie będziecie razem – ale oboje nadal bardzo kochacie swoje dziecko i zawsze będziecie jego rodzicami.



„Mężem lub żoną można przestać być. Ojcem i matką jest się na zawsze”


Literatura: 
  • Tański M., Milewski R., Szelągowska A. (2005). Dziecko w rozwodzie. Poradnik dla rodziców.  Warszawa: Fundacja Partners Polska.
  • Pakosz – Szydłowska E., Rozwód. Jak pomóc dziecku go przeżyć [w:] Biuletyn Sekcji Terapii 2015/2016, 6.
  • Dzierżanowski J., Psychospołeczna sytuacja dziecka w małżeństwach rozwodzących się [w:] Krok D., Landwójtowicz P. (red.) (2010), Rodzina w nurcie współczesnych przemian. Opole: Uniwersytet Opolski. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...