Psychologia rozwojowa i wychowawcza

Sposoby na rozładowanie nadmiaru energii dziecka + Karty Ruchowe do druku

Próby nakłonienia dziecka, żeby usiadło spokojnie nie skutkują, a maluch bardzo wyraźnie manifestuje swój sprzeciw. Narasta podenerwowanie po obu stronach...

To właśnie rozpierająca energia jest często podłożem dziecięcych ataków złości, histerii i buntu. Możemy wesprzeć dziecko w rozładowaniu nagromadzonych w nim emocji, a pomogą nam w tym m.in Rozgwiazda, Goryl i Pantera. 

Dostosujmy zabawę do temperamentu dziecka
Prawidłowy rozwój dziecka jest nierozerwalnie połączony z potrzebą ruchu i aktywnością. Jednak potrzeba ruchu to jedno, natomiast temperament dziecka to druga sprawa. Niektóre dzieci są z natury spokojne i ciche, inne natomiast lubią, gdy wokół nich ciągle coś się dzieje i nieustannie starają się być w centrum uwagi.

Pamiętajmy, że nie można na siłę zmienić dziecka w kogoś, kim nie jest.  Jeżeli mamy do czynienia z głośnym i ruchliwym malcem, nie podsuwajmy mu do zabawy książeczek, którymi od razu się znudzi. Zamiast tego wykorzystajmy potencjał dziecka  i skierujmy energię w zajęcia ruchowe.

Co zrobi wulkan energii pozostawiony sam sobie? Oczywiście - wybuchnie

Dzieci pozostawione same sobie, kierują swoją energię w stronę najbardziej podstawowych sposobów jej rozładowania tj. biegania, skakania i krzyku. W ten sposób rozładowują również nadmiar emocji, odreagowują stres oraz zdenerwowanie. Niekiedy do tego repertuaru dołącza rzucanie się na ziemię lub agresja w postaci bicia i gryzienia.

Naszym zadaniem jest pokazanie dzieciom jak mogą rozładowywać emocje i potrzebę ruchu w sposób akceptowalny społecznie i bezpieczny. Kreatywność jest tutaj szczególnie pomocna, ponieważ jak wiemy – dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę.

Ruch sprzymierzeńcem grzeczności

Warto wprowadzić w plan dnia zabawy ruchowe, które pomogą naszemu dziecku rozładować nadmiar energii. Świetnie spisują się tutaj Karty Ruchowe, zestaw 18 kart można pobrać poniżej. Zadaniem dziecka jest naśladowanie wylosowanych zwierzątek:

Jako źródło inspiracji bardzo polecam tę serię:Oraz zabawy na youtube, m.in:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...