Psychologia rozwojowa i wychowawcza

LinkWithin

"Kocyk" (naprawianie vs kupowanie, dziadkowie, relacja)

„Kocyk” to książka, która bardzo mnie osadziła, zatrzymała i skłoniła do refleksji. 

W dobie tak bardzo rozwiniętego konsumpcjonizmu i wymienianiu w zasadzie wszystkiego na „nowszy model” – widzę ogromną wartość w historii o kocyku.


Głównym bohaterem tej historii jest chłopczyk o imieniu Józef. Józef, gdy jeszcze był niemowlęciem, dostał w prezencie od swojego dziadka kocyk, który później wszędzie mu towarzyszył. 

Prezent powoli niszczał, aż w końcu Józef poszedł do dziadka (który był krawcem) i zapytał go czy ten kocyk można byłoby jakoś uratować. Dziadek zastanawiał się przez chwilę i powiedział, że jest tutaj wystarczająco dużo materiału, żeby uszyć Józefowi kurtkę….

I tak rozpoczyna się historia kocyka, który z biegiem czasu przerabiany był przez dziadka na coraz to inne i mniejsze przedmioty, które towarzyszyły dorastającemu Józefowi. 

***

Bajka o kocyku zachwyca mnie z wielu powodów, ponieważ dotyka różnych, bardzo wartościowych obszarów życia:

  • Naprawianie i przerabianie, zamiast kupowanie nowego. Zwyczaj, który dla wielu jest już zupełnie niedostępny. 
  • Dzieci mają szansę dostrzec, że nawet w niepozornym przedmiocie można odnaleźć wartość i chcieć go zachować, nawet gdy lata świetności ma już za sobą. 
  • Wartość więzi międzypokoleniowej. Wiara dziecka, że dziadek zawsze znajdzie rozwiązanie. Dziadek jako autorytet. Zaufanie. Bliskość.
  • Mądrość tej historii polega również na tym, że w końcowym jej etapie – nasz tytułowy kocyk zamienia się w piękną, rodzinną opowiastkę, która zostaje spisana przez dziadka i Józefa. Ostateczny morał jest więc taki, że przedmioty służą nam przez pewien czas, dostarczają radości i są kontenerem wspomnień, ale na końcu i tak zawsze najważniejsza jest RELACJA.

Szczegóły:

Gdzie kupić:



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...