Psychologia rozwojowa i wychowawcza

#Okiem psychologa #ciąg dalszy: 6 bajek, które pomogą Twojemu dziecku zrozumieć świat cz.II

Tydzień temu zaczęłam tworzyć spis wartościowych bajek, które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu rodzicowi (KLIK). 

Postanowiłam wybrać takie, które niosą ze sobą szczególnie ważne i rzadko spotykane przesłanie. Dzisiaj druga cześć tego zestawienia : )


4. Księżniczka i żaba" – pracowitość, pieniądze to nie wszystko, dążenie do realizacji marzeń, tolerancja.
Oglądając „Księżniczkę i żabę” cofamy się do lat 20 ubiegłego wieku i lądujemy w fascynującej krainie jazzu, Nowym Orleanie. Obserwujemy poczynania czarującej i pracowitej Tiany, która jest Afroamerykanką i wytrwale dąży do realizacji swojego marzenia z dzieciństwa.

W tej historii poznajemy znaczenie pracowitości i sumiennościTiana udowadnia że jeżeli chcemy coś osiągnąć – powinniśmy sami o to zadbać, zamiast liczyć na łut szczęścia. Dążąc do realizacji celu nie powinniśmy jednak tracić z oczu tego, co jest naprawdę ważne.

„Księżniczka i żaba” to kolejna ważna bajka, która porusza tematy inne niż większość. Tym razem dążenie do realizacji marzeń zostało pokazane w bardzo konkretny i namacalny sposób. Główna bohaterka nie wierzy w magiczną moc spełniającą życzenia, zdaje sobie sprawę że musi sama zadbać o ich realizację. Bajka zawiera również bardzo ważne przesłanie mówiące, że pieniądze to nie wszystko. Tiana i jej rodzina mieszkają z dala od luksusowych dzielnic Luizjany, ale ich dom jest przepełniony ciepłem i miłością.5. „Kraina lodu" – miłość sióstr, rodzina jako wartość, mówienie o tym co nas boli.
Do tej bajki początkowo byłam nastawiona bardzo sceptycznie, szczególnie że obejrzałam ją dosyć późno i miałam wrażenie, że główne bohaterki wyskoczą mi za chwilę z lodówki. Postanowiłam jednak nie ulegać uprzedzeniom i…. całe szczęście. „Kraina lodu” urzekła mnie od razu, błyskawicznie i od pierwszego wejrzenia. I nawet nie chodzi tutaj o starannie przygotowaną grafikę czy piosenkę, która momentalnie wpada w ucho (choć to też), ale przede wszystkim o cudny temat przewodni.

Disney po raz pierwszy osadził całą fabułę na wątku siostrzanej miłości i zrealizował od początku do końca w tak dopracowany, piękny sposób. Elsa rezygnuje ze swoich magicznych zdolności, a później odchodzi z domu dla dobra młodszej siostry. Z kolei Anna rzuca wszystko i bez zastanowienia rusza w niebezpieczną, daleką podróż żeby jej pomóc. No i wzruszające, nietypowe zakończenie bajki, które stanowi ukoronowanie całej historii.

„Kraina lodu” porusza wiele innych wartościowych tematów, o których warto porozmawiać z dzieckiem: kwestia zaufania do nieznajomych (Hans), bolesne konsekwencje ukrywania swoich problemów (Elsa), dążenie do realizacji marzeń (Olaf), wartość rodziny.


6. „Było sobie życie” – funkcjonowanie ludzkiego organizmu 

- Czym są mięśnie? 
- Dlaczego bije serce? 
- Co sprawia, że widzimy? 
- W jaki sposób organizm walczy z chorobami? 
... i wiele, wiele innych dylematów. 
Na koniec zostawiam bajkę, którą chyba każdy z nas doskonale zna :) Ten animowany serial składa się z 26 odcinków (25 minut każdy), ale uważam że każda minuta z nim spędzona to wspaniała inwestycja w edukację dziecka. Twórcy serialu przekazują wiedzę na temat funkcjonowania poszczególnych narządów i układów w sposób niezwykle przemyślany i przyjemny wizualnie.

Młody widz poznaje m.in układ krwionośny, oddechowy, układ trawienny, mózg i jego działanie. Główni bohaterowie czyli komórki, wirusy, bakterie i neurony oprowadzają go po ludzkim organizmie i pozwalają poznać tajniki biologii. 

Cała seria „Było sobie...” zawiera cykl bajek, poruszających różne tematy: „Był sobie człowiek”, „Byli sobie wynalazcy”, „Był sobie kosmos”, „Była sobie ziemia” i inne. Jest to wspaniały sposób na rozbudzenie w dziecku ciekawości na temat otaczającego świata oraz ułatwienie mu późniejszej nauki w szkole.

Od jakiegoś czasu dostępne są również edukacyjne gry planszowe oparte na całej serii „Było sobie…” Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z nimi bliżej, ale opinie z którymi się zetknęłam są bardzo obiecujące. 


Pierwsza część wpisu: 
2 komentarze:

 1. Swoją drogą, na podstawie bajek Disneya doskonale widać jak zmienia się pozycja i rola kobiet w świecie. Kiedyś taki Kopciuszek czy inna śpiąca królewna potrzebowała księcia na białym koniu, żeby po prostu przeżyć. Był niezbędny dosłownie do życia, bez niego ani rusz... i potem stopniowo, Metoda, Mulan, nawet już Pocahontas pokazywały, że dziewczyny mają swoją wartość, swoje zdanie i swoje przekonania do których dążą. I pojawia się Kraina Lodu! A tutaj, to już w ogóle żaden facet nie jest potrzebny, w sumie to tylko kłopot z tym "księciem" najważniejsza jest miłość :) siostrzana :)
  Muszę nadrobić zaległości, bo moje dzieci i ja nie znam bajek z Twojej pierwszej trójki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pozycja kobiety w bajkach Disneya zmieniła się bardzo! Co więcej, nowe bohaterki mają dosyć niespotykane wcześniej cechy charakteru - uparte, a nawet samodzielnie podejmujące decyzje :)) Jestem bardzo ciekawa Waszych wrażeń po obejrzeniu tych bajek!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...