Wielu z nas zastanawia się jak pomóc dziecku poradzić sobie z różnego rodzaju lękami, począwszy od lęku przed obcymi, burzą, ciemnością, a na potworach spod łóżka kończąc.
Pokaż swojemu dziecku metodę Magicznego talizmanu i termometru lęku!
Lęk to pożyteczny prezent od natury, pełni on niezwykle ważną funkcję: ostrzega nas przed niebezpieczeństwem.
Choć lęk to emocja trudna - pewna jej ilość jest niezbędna do prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Problem pojawia się wówczas, gdy lęku jest za dużo lub towarzyszy dziecku zbyt często. Jeżeli tak się dzieje, należy przygotować się do aktywnego wsparcia dziecka i pomóc mu znaleźć odpowiednie narzędzia do poradzenia sobie z lękiem.
Umiejętnie okazana pomoc może zamienić przezwyciężanie lęku w magiczną i kolorową podróż, u kresu której czeka na nasze dziecko bezcenny skarb: przekonanie o własnej skuteczności.
Umiejętnie okazana pomoc może zamienić przezwyciężanie lęku w magiczną i kolorową podróż, u kresu której czeka na nasze dziecko bezcenny skarb: przekonanie o własnej skuteczności.
SKRZYNKA Z NARZĘDZIAMI:
1) Termometr
lęku
- Zadaniem dziecka jest ocenienie w skali od 0 do 10 jak bardzo się boi.
- Przykład - lęk przed ciemnością. Wieczorem rodzice pytają dziecko na ile ocenia ono swój lęk. Jeśli na 10 - zostawiają zapalone światło, na 5 - zapalają tylko lampkę nocną, na 2 - mogą całkiem zgasić światło.
- Istotą tej metody jest dopasowywanie warunków otoczenia do wyniku pomiaru, czyli nasilenia lęku. Dziecko ma wówczas większe poczucie kontroli nad sytuacją i może czuć się spokojniejsze.
2) Magiczny
talizman
- Dzieci uwielbiają odwołania do świata magii i baśniowych przedmiotów.
- W zależności od rodzaju lęku i sytuacji, można podarować dziecku:
- amulet odwagi
- talizman chroniący przed niebezpieczeństwem
- amulet dobrego snu
- Amulet można wykonać wspólnie z dzieckiem, ale może to być również kamyk znaleziony nad rzeką o ciekawym kształcie, stary naszyjnik lub muszla pomalowana farbami.
- Ważne, żeby przedmiot nie był zbyt duży i dziecko mogło zabierać go ze sobą wszędzie tam, gdzie nie czuje się zbyt pewnie.
3) Opowiedz mi bajkę
- Bajki to wspaniały sposób na oswajanie dziecięcych lęków.
- Postarajmy się wymyślić bajkę, która koncentruje się wokół lękowego problemu i stwórzmy bohatera, który pokonuje przeszkodę.
- Warto też sięgnąć do gotowych publikacji, które prezentują całą gamę bajek na różne okazje.
- Przykład bajki, która opisuje jak oswoić dziecko z pojawieniem się młodszego rodzeństwa tutaj: bajka - zaakceptować młodsze rodzeństwo
4) Mój
przyjaciel stworek
- Czasami najlepszym sposobem na poradzenie sobie z lękiem może być oswojenie go.
- Jeżeli dziecko boi się psów lub burzy, poprośmy je o stworzenie psa z papieru lub narysowanie burzy.
- Gdy dziecko skończy, zaproponujmy mu przerobienie gotowej pracy na... mniej straszną, a nawet dowcipną i zabawną.
- Miejmy przygotowane wcześniej gotowe oczka, wycięte z papieru kokardki, guziczki, finezyjne kapelusze... możliwości jest nieskończenie wiele.
- Dzięki tej zabawie pomożemy dziecku „odczarować" źródło dotychczasowego lęku.
To od nas dorosłych
zależy czy zbagatelizujemy problem i pozostawimy dziecko bezbronnym, czy
pomożemy mu stać się pewnym siebie młodym człowiekiem.