Psychologia rozwojowa i wychowawcza

Moje dziecko nie chce odrabiać lekcji! Jak to zmienić?

Tylko mała część dzieci nie potrzebuje żadnej pomocy dorosłych osób w odrabianiu lekcji. Większość niestety jej wymaga.

Co więcej, nasze dziecko najprawdopodobniej już wyuczyło się swojego sposobu na unikanie lub odwlekanie tego obowiązku

Rodzicu, oto kilka sposobów jak przerwać to wieczne "Zaaaraz":

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dziecko po przyjściu ze szkoły  i zjedzeniu obiadu zasiada przez telewizorem lub komputerem. Wówczas przypominamy o konieczności odrobienia lekcji, dziecko zwleka i ten czas przedłuża się do wieczora.

Zwróćmy uwagę:  dziecko jest nakłaniane przez nas do przerwania przyjemności. W tym przypadku odrabianie lekcji oznacza zakończenie oglądania telewizji czy korzystania z komputera. A przecież nikt z nas nie lubi przerywać czynności sprawiającej przyjemność… 

Zmieńmy tę sytuację na następującą: Odrobienie lekcji pozwala na przyjemności. 
Możemy wprowadzić zasadę: Dzieci, które odrobiły lekcje mogą przez 90 minut oglądać telewizję.

Wzbogaćmy tę zasadę o konsekwencję: Za każdą minutę zwlekania tracisz minutę oglądania telewizji.

Warto wiedzieć jaka czynność sprawia naszemu dziecku przyjemność i właśnie to zachowanie przesunąć w czasie. Wypracowujemy w ten sposób nawyk, że w pierwszej kolejności powinniśmy zająć się obowiązkami. 

Zasada pustego biurka

Kolejną istotną sprawą jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Starajmy się eliminować bodźce, które mogłyby rozpraszać uwagę dziecka. Na biurku powinny znajdować się tylko przedmioty potrzebne do odrabiania lekcji. Zabieramy z zasięgu wzroku laptopa, wyłączamy telewizor i komórkę. Poprośmy innych domowników, żeby w czasie odrabiania lekcji nie przeszkadzali nam. 

Ustalamy kod działania

Umówmy się z dzieckiem czy mamy mu przypominać o odrabianiu lekcji, a jeżeli tak to w jaki sposób. Możemy ustalić, że zamiast hasła „lekcje” wymienimy tytuł bajki, którą dziecko będzie oglądać po wywiązaniu się ze swojego obowiązku. W ten sposób przypomnimy mu o czekającej go przyjemności.


Plan odrabiania lekcji:

1. Ustalmy czas odrabiania lekcji, najlepiej posłużmy się w tym celu powtarzalnym schematem. Przykładowo: dziecko po szkole zjada obiad, następnie ma 30 minut na odpoczynek. Po tym czasie zabiera się za lekcje.

Uwaga! Dziecko w czasie tej 30-minutowej przerwy nie powinno wykonywać czynności, którą ustalono jako przyjemność dostępną po skończeniu zadania domowego.

2. Można ustawić minutnik, który zasygnalizuje czas przystąpienia do odrabiania lekcji.

3. W przypadku zwlekania przypominamy zasadę, że o tyle minut skróci się czas korzystania z ustalonej przyjemności.

4. Przypominamy, że dziecko odrabia lekcje samodzielnie. Zapewniamy, że jeżeli coś sprawia mu kłopot to chętnie pomożemy, ale nie zrobimy niczego za nie.

5. Jeżeli zadanie jest długie, możemy podzielić je na etapy.

6. Pamiętamy, żeby pochwalić każde wykonane zadanie.


Ciekawostka:

Można urozmaicić wykonywanie zadań domowych za pomocą kolorowych pudełek lub skrzynek. Zeszyty, w których czeka zadanie domowe gromadzimy np. w różowym pudełku, natomiast w białym lądują zeszyty i ćwiczenia "odhaczone". W ten sposób dziecko na bieżąco obserwuje swoje postępy i widzi zbliżający się koniec pracy. 
Każde dziecko jest inne!

Pamiętajmy, że inaczej będzie wyglądała nasza praca z ośmiolatkiem, który ma kłopot z odrabianiem lekcji ze względu na inne absorbujące zajęcia (komputer, zabawki), ale jego nastawienie do szkoły jest ogólnie pozytywne

Zupełnie czym innym będzie natomiast praca z dziesięciolatkiem, który nie chce się uczyć i uważa, że szkoła jest głupia. W tym drugim przypadku problem jest najczęściej bardziej złożony i kwestia odrabiania lekcji stanowi raczej konsekwencję, a nie przyczynę trudności. 

Każde dziecko jest inne i w różnym stopniu potrzebuje naszej uwagi. 

Wpływa na to bardzo wiele czynników, takich jak wiek dziecka, jego zdolność koncentracji, temperament, wcześniejsze nawyki oraz (w tym przypadku) ogólne nastawienie do szkoły.

Starajmy się obserwować swoje dziecko i bądźmy otwarci na jego potrzeby oraz trudności . 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...