Psychologia rozwojowa i wychowawcza

Zabawa w planowanie obowiązków - PLANER do wydrukowania

W moim domu okazuje się, że bez planu ani rusz. Niezaplanowane wcześniej porządki - jeżeli nie zrobię ich sama - po prostu nie dochodzą do skutku. 

Postanowiłam coś z tym zrobić, zebrałam więc garść inspiracji z internetu i stworzyłam własny planer organizacyjny.


Pliki do pobrania:
ZABAWA W PLANOWANIE OBOWIĄZKÓW:

 • Planer to nic innego, jak arkusz z dniami tygodnia  +  obrazki z zadaniami. Warto urozmaicić go za pomocą różnych podobizn z pliku „Rodzina”.
 • W arkuszu z dniami tygodnia (naszym planerze) wpisujemy imiona domowników.
 • Jedną z kolumn można opisać jako "Zadania codzienne" (szczególnie jeżeli wiemy, że pewne zadania będziemy wykonywać samodzielnie) lub jako "Wszyscy" - miejsce na wpisanie wspólnych wyjazdów, uroczystości rodzinnych itp.
 • Z arkusza "Rodzina" wycinamy twarze i wspólnie z dzieckiem wybieramy te, które najbardziej nam się podobają (świetnie sprawdzą się również zdjęcia). Następnie przyklejamy je do naszego planera.
 • Arkusz "Zadania" zawiera małe obrazki, które przedstawiają różne prace domowe i ogrodowe. Wycinamy wszystkie.
 • Jeżeli dziecko jest jeszcze za małe na samodzielne wykonywanie obowiązków, możemy połączyć jego kolumnę z naszą i zaangażować je jako naszego pomocnika: 

 • Obrazki przyklejamy do arkusza lub przytwierdzamy za pomocą masy mocującej (masa pozwala na ponowne wykorzystanie planera, ale równie dobrze możemy wydrukować więcej egzemplarzy) i wieszamy np. na lodówce.

 • Za wykonanie zadania przyznajmy gwiazdkę, jeżeli zaś dziecko zwleka z wykonaniem obowiązku - przyklejamy znak ostrzegawczy. 

MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ RÓWNIEŻ:Kodeks zasad do pobrania


PO TYGODNIU PODSUMOWANIE:
 • Po tygodniu robimy podsumowanie i jeżeli dziecko dobrze wywiązało się ze swoich obowiązków, to przyznajemy nagrodę.
 • Ważne, aby rodzaje nagród ustalić z dzieckiem na początku tygodnia i spisać je np. na odwrocie planera lub na osobnej kartce. Możemy ustalić z dzieckiem, że po tygodniu samo wybierze sobie jedną z ustalonych wcześniej nagród.
 • Postarajmy się, aby nagrody nie były materialne. Wykonywanie drobnych obowiązków domowych powinno stać się nawykiem dziecka, dlatego doceniajmy jego wysiłki, ale nie nagradzajmy przesadnie. 

 • Przykłady nagród: wspólne wyjście na plac zabaw / wydłużenie tego czasu, wydłużenie czasu spędzonego przed komputerem, zwolnienie z jakiegoś obowiązku w kolejnym tygodniu, atrakcyjna zabawa wg pomysłu dziecka (np. masą solną).


GŁÓWNE KORZYŚCI DLA CIEBIE:

Planer może być przydatny w nauce dni tygodnia oraz pomocny w ogólnym postrzeganiu czasu


Mobilizowanie dzieci do pomocy w formie zabawy. 


Włączanie dzieci w planowanie obowiązków sprawia, że mają większe poczucie kontroli nad sytuacją i chętniej angażują się w pomoc.


Starsze dziecko może samo wybrać dzień, w który chce zaangażować się w porządki – uniknięcie konfliktów. 


Planer można wykorzystać do wpisywania dodatkowych zajęć lub ważnych spraw: lekcja angielskiego, klasówka z matematyki, wyjście do kina itd. 


Odhaczanie kolejnych zadań daje dziecku poczucie satysfakcji


Zapraszam do drukowania! 


Będzie mi bardzo miło, jeżeli później podzielisz się swoją opinią czy planer okazał się przydatny :) 2 komentarze:

 1. Świetny pomysł:) U nas mąż drukuje miesięczny kalendarz dla każdego dziecka i wieczorem rysujemy im buźki (uśmiechniętą, smutną, neutralną) w zależności od wypełnienia obowiązków. Po tygodniu jest nagroda (również niematerialna: ulubione ciasto, specjalny deser, zaproszenie kolegi do domu, wspólna gra planszowa). Drobna nagroda materialna jest po miesiącu sukcesów.
  Dziękuję za ciekawe arkusze i pomysły:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brawo za kreatywność! Taki kalendarz to bardzo fajny pomysł, pozwala od razu zaplanować cały miesiąc (a i drukowania mniej!) Mam nadzieję, że arkusze okażą się ciekawym dodatkiem :-))

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...