Jednak sposobów na wykorzystanie tych pięknych kart jest znacznie więcej.
Zestaw zawiera 54 Karty Mindfulness oraz instrukcję, która zawiera aż 10 propozycji wykorzystania tego narzędzia. Wszystko to zapakowane w wygodny i estetyczny materiałowy woreczek. Emocjolandia jak zwykle zadbała o dopracowaną, delikatną i otulającą szatę graficzną.
Pastelowe barwy oraz delikatne ilustracje od razu wprowadzają w spokojny nastrój. Rozmiar kart również bardzo mi odpowiada, nie są ani za duże ani za małe (145×105 mm).
Zastosowanie kart:
- Wsparcie w pracy z przebodźcowanym dzieckiem – karty pomagają się wyciszyć i skupić na „tu i teraz”. Do wykorzystania zarówno w placówce, gabinecie, jak i w domowym zaciszu.
- Przerwa w nauce lub odrabianiu lekcji, która pomoże dziecku odzyskać zdolność koncentracji.
- Obniżenie poziomu stresu przed trudnymi wydarzeniami (egzamin, wystąpienie publiczne, zawody, nocowanie poza domem itd.)
- Wyciszenie przed snem – zestaw zawiera kilka kart dedykowanych specjalnie wieczornemu relaksowi.
- Trening dla zmysłów – dziecko uczy się zauważać i rozpoznawać informacje płynące z otoczenia.
- Zestaw na spacer lub wycieczkę – pozwala ćwiczyć uważność w terenie i jednocześnie stanowi świetną zabawę dla dziecka.
- Pogłębianie więzi rodzinnych – tutaj warto wykorzystać karty służące rozmowom rodzinnym.
Widzę tutaj bardzo szerokie wykorzystanie tego narzędzia. Karty mogą być bardzo pomocne w indywidualnej pracy terapeutycznej, podczas zajęć TUS, w trakcie godziny wychowawczej oraz w domowym zaciszu.
Karty podzieliłam sobie na umowne kategorie, aby łatwiej znaleźć pytania z obszaru, który w danym momencie jest dla mnie szczególnie istotny do pracy. Skorzystam z tego podziału, aby przybliżyć Wam zawartość :)
Kategorie i przykładowe pytania:
1. Wyobraźnia
- „Wyobraź sobie, że jesteś w lesie pełnym magicznych stworzeń. Kogo i co tam widzisz? Jak się czujesz w takim towarzystwie?”
- „Wyobraź sobie, że masz magiczny kalejdoskop, w którym pojawiają się najlepsze momenty z Twojego życia. Co w nim widzisz? Jakie emocje Ci towarzyszą?”
2. Zmysły
- „Usiądź i posłuchaj ciszy wokół siebie. Cisza może być pełna pięknych dźwięków natury lub po prostu spokoju.”
- „Znajdź w swoim otoczeniu najbardziej kolorowy obiekt, przyjrzyj mu się i wymień barwy, które dostrzegasz.”
3. Oddech i relaksacja
- „Rano zanim wyjdziesz z łóżka, przez minutę skup się na swoim oddechu.”
4. Przed snem
- „Weź ciepłą kąpiel (lub prysznic) i zamknij oczy. Skoncentruj się na odczuciach, jakie przynosi Ci woda i aromat kosmetyków do kąpieli”
5. Aktywności
- „Razem z rodzicami zróbcie zdjęcia przedmiotom, które wydają się nudne, aby pokazać ich piękno.”
6. Rodzina (rozmowa)
- „Zastanów się, czego teraz potrzebujesz, co jest dla Ciebie ważne. Następnie porozmawiaj o swoich potrzebach z rodzicami.”
- „Nazwij to, co czujesz do rodziców. Porozmawiaj o tym z nimi.”
7. Wdzięczność
- „Pomyśl o osobach, które sprawiają, że się uśmiechasz. Wyraź wdzięczność za ich obecność w Twoim życiu.”