Psychologia rozwojowa i wychowawcza

Dlaczego moje dziecko nie śpi w nocy i jak temu zaradzić?

Częste nocne pobudki to codzienność wielu rodziców. Maluch płacze, domaga się uwagi lub jest gotowy do zabawy i ani myśli o ponownym zaśnięciu. Jeżeli ten opis pasuje do Twojego dziecka, może zainteresuje Cię odpowiedź na pytanie:

Jakie mogą być przyczyny nocnych pobudek i jak im przeciwdziałać?

Najpierw najbardziej oczywiste

Głód
Warto zawsze zwrócić uwagę, czy dziecko przed snem najadło się do syta. Niektóre maluchy mają w ciągu dnia tak wiele interesujących zajęć i zabaw, że szkoda im czasu na jedzenie. Dotyczy to szczególnie dzieci, które niedawno nauczyły się chodzić i są pochłonięte poznawaniem otoczenia.

Zdrowie
Matczyna intuicja zawsze na pierwszym miejscu podpowiada troskę o zdrowie dziecka. Słuchajmy tego instynktu i bądźmy uważne na wszelkie oznaki ewentualnej infekcji.

Warunki snu
Czasami tak prozaiczna sprawa jak za ciasna piżamka czy „gryząca” metka mogą skutecznie uniemożliwiać dziecku sen. Pamiętajmy także o odpowiedniej temperaturze pomieszczenia i nawilżaniu powietrza zimą.


Co jeszcze jest ważne? 


Przypomnij, że noc to czas snu

Zdarza się, że dziecko budzi się w środku nocy gotowe do zabawy. Starajmy się wówczas z powrotem wyciszyć malucha i nie odpowiadajmy na jego zaproszenie do zabawy – nie zapalajmy światła, nie wdawajmy się w rozmowy z dzieckiem. Warto w takiej sytuacji łagodnie przypomnieć: „jest noc, to czas kiedy wszyscy śpią”.


Zwróć uwagę na długość drzemek

Dzieci, które długo śpią w ciągu dnia, często mają problemy z zaśnięciem o odpowiedniej porze lub budzą się w nocy pełne energii. W takiej sytuacji warto ograniczyć sen dziecka w ciągu dnia i dopilnować, żeby ostatnia drzemka nie trwała dłużej, niż do godziny 15-ej.


Nocne lęki

Budzenie się w nocy może wynikać z nocnych koszmarów lub lęków. Zorientuj się, czy dziecko nie przestraszyło się czegoś, w takiej sytuacji warto bliżej przyjrzeć się bajkom oglądanym przez dziecko oraz zwrócić uwagę na otoczenie (może nocna lampka rzuca cień, który kojarzy się dziecku z potworem?). Więcej na temat leków oraz sposobów radzenia sobie z nimi tutaj: Jak radzić sobie z lękiem u dzieci? Praktyczne wskazówki


Zmiana w życiu dziecka

Może w ostatnim czasie nastąpiła jakaś duża zmiana w życiu rodzinnym np. przeprowadzka, pójście do przedszkola, podjęcie pracy przez mamę? Warto zastanowić się również nad drobniejszymi sprawami. Czasami nawet niewielka zmiana w codziennym planie dnia  może wywołać niepokój dziecka i zaowocować problemami ze snem.


Tablica Usypianka

Tablica Usypianka to sposób na zaangażowanie dziecka w planowanie wieczoru oraz doskonały sposób na wprowadzenie do jego życia bezpiecznej przewidywalności. Gotowy szablon do wydrukowania dostępny tutaj: Jak pomóc dziecku zasnąć o 20:00? Tablica Usypianka do druku


Nadmiar bodźców

Budzenie się w nocy może wynikać z nadmiaru wrażeń w ciągu dnia lub zbyt dużej ilości elektroniki w życiu dziecka. Zasypianie z tabletem lub regularne korzystanie ze smartfonu może mieć negatywny wpływ na długość i jakość snu dzieci. Więcej na ten temat: Jak oderwać dziecko od tabletu lub smartfona?
W większości przypadków właśnie matczyna intuicja podpowiada najwłaściwsze rozwiązania.

Pamiętajmy, że nie zawsze kłopoty ze snem muszą mieć konkretną przyczynę – czasami trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i przeczekać.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...