Psychologia rozwojowa i wychowawcza

Twoje dziecko to mały niszczyciel? 7 wskazówek jak temu zaradzić

Jednym z wyzwań, jakie stoją przed rodzicami jest przeorganizowanie przestrzeni domowej w taki sposób, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Zabezpieczamy kontakty, pilnujemy żeby noże zawsze były poza zasięgiem małych rączek, a delikatne pamiątki wędrują na wyższe półki.

Zdarza się jednak, że niezależnie od tego jak rozważnie i funkcjonalnie zagospodarowaliśmy przestrzeń naszego domostwa, obserwujemy malucha niszczącego po kolei wszystko, co spotka na swej drodze.

Powyrywane kartki z naszych ulubionych książek, potargane dokumenty, zniszczone kosmetyki… Co robić gdy żadne prośby, zakazy ani nakazy nie pomagają?

Na początek warto przyjrzeć się bliżej niszczycielskim skłonnościom naszego dziecka: 
  • W jakich sytuacjach występują? 
  • Czy celem jest zwrócenie uwagi rodzica, czy może odreagowanie złości? 

Tego typu zachowanie może wynikać z ogólnego przygnębienia, wywołanego np. zazdrością o rodzeństwo. W takim przypadku warto upewnić się czy dziecko w pełni odczuwa jak bardzo jest przez nas kochane i doceniane. Więcej o relacji z rodzeństwem pisałam tu:

Inny możliwy powód to frustracja. Małe dziecko, które dopiero poznaje swoje otoczenie i wciąż zdobywa nowe umiejętności, co jakiś czas odnosi porażki w nauce niektórych czynności. O tym, jak pomóc dziecku radzić sobie ze złością: 


... a teraz przejdźmy do konkretnych przykładów i wskazówek jak reagować:


Jednym z najlepszych sposobów na dzieci, które wykazują niszczycielskie zapędy jest dostarczenie im rzeczy, które mogą zostać podarte, porwane lub rozłożone na części. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...