Psychologia rozwojowa i wychowawcza

Nie mam czasu na zabawy!

Nie jest tajemnicą, że dzisiejsze tempo życia zmusza nas do coraz większego wysiłku w godzeniu obowiązków. Wiele z nas zaczyna poranek od szaleńczego biegu z przeszkodami, podczas którego musimy przygotować siebie i dziecko na spotkanie z kolejnym dniem. Czasami pojawiają się wyrzuty sumienia, gdy pod koniec dnia padamy zmęczone na łóżko i nie mamy siły kiwnąć palcem. 


Przede wszystkim pamiętajmy, że dla naszych dzieci najważniejsza jest jakość spędzonego wspólnie czasu, a nie jego ilość. Dzieci w relacjach ze swoimi rodzicami chcą czuć się ważne. Właśnie dlatego tak usilnie starają się zwrócić na siebie uwagę, a jak wiadomo – najskuteczniejszą metodą na zdobycie uwagi dorosłego jest rozrabianie.

Jak sobie z tym poradzić?

Najlepszy sposób, aby umożliwić dziecku zdobycie naszej pozytywnej uwagi, to zabawa. Nie jest to żadne zaskoczenie, prawda? Okazuje się jednak, że zabawa zabawie nierówna i spędzony wspólnie czas wcale nie musi przynieść oczekiwanych rezultatów. Warto więc poznać kilka bardzo ważnych zasad:

1. Krótkie i realne odcinki czasu

Na początek warto zastanowić się ile czasu możemy realnie poświęcić swojemu dziecku w ciągu dnia. Chodzi o czas „EXTRA”, który nie obejmuje codziennych czynności takich jak ubieranie, kąpiel itd. Większość pracujących rodziców jest w stanie poświęcić około 15 – 20 minut raz lub dwa razy dziennie.

2. Rodzic na wyłączność!

Jeżeli mamy dwoje dzieci (lub więcej) czas zabawy powinien zostać wyznaczony dla każdego z nich osobno. To bardzo ważne, aby w tym czasie dziecko czuło, że nie musi dzielić się rodzicem z bratem lub siostrą.

3. Teraz jestem tylko dla ciebie

Czas zabawy to moment, który ma należeć wyłącznie do dziecka. W tym czasie wyłączamy telefon. Nie spoglądamy jednym okiem na ulubiony serial, nie rozwieszamy prania, nie przygotowujemy obiadu. Staramy się być na 100% w tej zabawie razem z dzieckiem.

4. To dziecko jest specjalistą od zabawy

Pozwólmy dziecku przejąć kontrolę nad zabawą, niech wybierze w co chciałoby się pobawić. Nie poprawiajmy, nie zmieniajmy jego koncepcji zabawy. Postarajmy się rozluźnić i wejść do świata fantazji wspólnie z dzieckiem.

5. Nasz Magiczny Czas!

Dzieci uwielbiają robić z nami coś ważnego, dlatego dobrze jest celebrować czas wspólnej zabawy i razem z dzieckiem wymyślić na tę okazję jakąś wyjątkową nazwę.


Jeżeli czujecie, że Wasze dziecko potrzebuje spędzać więcej czasu z którymś z Was, to gorąco zachęcam do wypróbowania tej metody. A jeżeli rzecz dotyczy bardziej Twojego partnera, to....


... oczywiście jeżeli tata da się przekonać ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...