Psychologia rozwojowa i wychowawcza

"Dziecko, matka i depresja" - dwa słowa o depresji poporodowej

Niedawno wpadł mi w ręce poradnik dotyczący depresji poporodowej „Dziecko, matka i depresja.” 

W moim odczuciu szalenie ważne jest, aby rozwiewać wątpliwości młodych mam i przede wszystkim wspierać je w tym wyjątkowym, ale i niełatwym okresie pierwszych tygodni macierzyństwa.


Depresja poporodowa wciąż jest tematem bardzo rzadko poruszanym, brakuje materiałów i edukacji w tym zakresie.

W związku z powyższym z ogromną przyjemnością zapoznałam się z poradnikiem „Dziecko, matka i depresja. Poradnik dla bliskich i partnerów kobiet z depresją poporodową” wydanym przez fundację Wemenders, który jest pierwszą tego typu publikacją na rynku polskim. Zawiera on najważniejsze informacje obejmujące zarówno obszar medyczny, psychologiczny jak i prawny.

Publikacja opisuje m.in. następujące zagadnienia:
 • Najczęstsze sytuacje stresogenne  dla kobiety po urodzeniu dziecka
 • Kto jest narażony na depresję poporodową?
 • Jak rozpoznać depresję poporodową – typowe objawy
 • Jak wesprzeć kobietę z depresją poporodową?
 • Leczenie depresji poporodowej
 • Gdzie szukać pomocy?
 • Depresja poporodowa, leczenie psychiatryczne a władza rodzicielska
 • Zasiłki dla matki z depresją poporodową i jej bliskich
 • Powikłania i konsekwencje dla matki, partnerów i dziecka
 • Depresja poporodowa mężczyzn
 • Jak zadbać o siebie?

Autorzy zwracają również uwagę, że tzw. „Baby blues” czyli zaburzenia nastroju pojawiające się po urodzeniu dziecka są bardzo powszechne i dotyczą nawet do 80% kobiet. Hormony wracają do równowagi po około 14 dniach i w tym przypadku nie należy się martwić. Ważne, aby mieć świadomość, że wahania nastroju w tych pierwszych dniach są zupełnie normalne i chwilowe.

Depresja poporodowa to sprawa znacznie poważniejsza i bardziej złożona, rozciągnięta w czasie. Towarzyszy jest cały szereg różnego rodzaju objawów m.in. niechęć do zajmowania się dzieckiem połączona z poczuciem winy, stany nasilonego lęku, poczucie bezradności, a nawet myśli samobójcze.


Warto zdawać sobie sprawę, że nieleczona depresja poporodowa może prowadzić do samobójstwa, jest więc poważną chorobą wymagającą konsultacji ze specjalistą. Bardzo istotne jest również wsparcie najbliższego otoczenia, przede wszystkim nieoceniające i życzliwe. Warto, aby w tym trudnym okresie ktoś bliski przejął opiekę nad dzieckiem, a młoda matka spędzała z nim tyle czasu, ile rzeczywiście potrafi.

Szczegółowe informacje dotyczące depresji poporodowej można znaleźć w poradniku, napisany jest bardzo przystępnym językiem i porusza wszystkie najważniejsze kwestie. Dostępny będzie w klinikach położniczych, gabinetach lekarskich, szkołach rodzenia itp. Mam szczerą nadzieję, że pojawi się wszędzie tam, gdzie młode mamy wymagają szczególnego wsparcia.

Poradnik „Dziecko, matka i depresja” można kupić tutaj: www.isthis.org - całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na bezpośrednią pomoc osobom z depresją i ich bliskim.

Źródło grafiki: fakty.interia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...