Jak mówić do dziecka, żeby rozmowa nie zamieniła się w kłótnię?


- Uspokój się!
- Nie przeszkadzaj, gdy rozmawiam.
- Uważaj, bo zepsujesz…

Każdy rodzic doskonale wie, że niefortunnie dobrane słowa mogą bardzo szybko doprowadzić do sprzeciwu dziecka i w rezultacie zaprzepaścić szansę na spokojny wieczór


Poznaj 5 zasad, które pozwolą Ci uniknąć kłótni z dzieckiem


1. Daj dziecku wybór
 • Nawet najmniejszy, pozornie nieistotny wybór jest dla dziecka szansą rozszerzania kontroli nad swoim życiem. Stanowi doskonałe ćwiczenie w wypowiadaniu własnych sądów oraz podejmowaniu decyzji.

 • Zamiast: „Natychmiast weź się za sprzątanie”, powiedz: „Potrzebuję pomocy w sprzątaniu. Wolisz wyciągać ubrania z pralki czy rozwieszać je na suszarce?”


2. Udzielaj wskazówek z szacunkiem dla dziecięcych zmagań
 • Docenianie wysiłku dziecka pozwala mu nabrać zaufania we własne możliwości i daje odwagę do samodzielnego pokonywania trudności.


 • Zamiast: „Ojej, znowu niestarannie pokolorowałeś rysunek, w ogóle nie trzymasz się linii. Masz połamane kredki, nic dziwnego że nie wychodzi.”, powiedz: „Kolorowanie może być trudne.Czasami pomaga, gdy się zatemperuje kredkę i ułoży łokcie na stole".  


3. Nie zadawaj zbyt wielu pytań
 • Dziecko może poczuć się atakowane lub onieśmielone, gdy zasypujemy je pytaniami. Czasami samo pytanie „Dlaczego jeszcze nie posprzątałeś pokoju?” może wywołać reakcję buntu, choć dziecko właśnie planowało zabrać się za robienie porządków.

 • Zamiast „Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?”, „Po co wyciągasz wszystkie zabawki?”, powiedz: „Widzę, że potrzebujesz więcej czasu.”, „Widzę, że masz nowy pomysł na zabawę.”4. Udziel informacji, zamiast krytykować
 • Czasami dziecko robi coś, ponieważ nie wie, że istnieje alternatywa. Zanim je skrytykujemy, powiedzmy najpierw czego oczekujemy. Udzielmy informacji.


 • Zamiast: „Nigdy nie przyjdzie ci do głowy, żeby pomóc mi w kuchni!”, powiedz „Bardzo byś mi pomógł, gdybyś włożył dzisiaj naczynia do zmywarki.”

5. Użyj jednego słowa
 • Nikt z nas nie lubi długich kazań, szczególnie jeżeli powtarzają się one regularnie.
 • Czasami dziecko o czymś zapomni, w takiej sytuacji przypomnijmy mu krótkim hasłem o co nam chodzi. Czasami „mniej” znaczy „więcej”.

 • Zamiast: „Znowu nie odrobiłaś lekcji! Wciąż tylko oglądasz telewizję, a ja tyle razy cię proszę żebyś od razu po powrocie do domu odrabiała lekcje!”, powiedz: „Kasia, lekcje.”

 • Zamiast: „Znowu nie nakarmiłeś kota. Obiecywałeś, że będzie to robił, a teraz nigdy o nim nie pamiętasz. Na tobie w ogóle nie można polegać.”, powiedz: „Michał, kot”.

Pamiętajmy także, że nikt z nas nie jest idealny. Trudny dzień w pracy, korek w drodze do domu i deszczowy dzień w jednym potrafią skutecznie przyczynić się do utraty panowania nad sobą
Nie chodzi o to, żeby być idealnym rodzicem, ale być
rodzicem świadomym

Jeżeli wczoraj dałaś ponieść się emocjom, nie szkodzi – zdarza się to każdej z nas. Ważne, aby dzisiaj postarać się to naprawić i spróbować porozmawiać w inny sposób. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza