Ta część koncentruje się przede wszystkim na wyjaśnieniu i omówieniu czterech nurtów Self-Reg:
- Ziarno – gdy tematyka Self-Reg dopiero zaczyna budzić zainteresowanie w placówce (kiełkuje).
- Wschód słońca – Self-Reg rozwija się w niektórych obszarach.
- Patchwork – Self-Reg przenika już wiele obszarów działalności i staramy się łączyć je ze sobą.
- Przystań – Self-Reg jest dobrze zakorzenione i warunkuje całe działanie placówki, tworząc bezpieczne miejsce dla pracowników i uczniów.
Warto podkreślić, że książka rozpoczyna się wstępem teoretycznym, gdzie wyjaśniona jest koncepcja SELF-REG i główne założenia tego nurtu. Jest to zrobione w moim odczuciu w sposób przystępny i na tyle zwięzły, że nie zanudzi osób, które już czują się w tej koncepcji pewnie, jak i będzie zrozumiałe dla tych, którzy swoją przygodę z SELF-REG dopiero zaczynają.
Zalety:
- „Słowniczek” zawierający wyjaśnienie kluczowych terminów, pomocny dla osób, które są na początku swojej podróży z SELF-REG.
- Dużo fajnych grafik, które prezentują omawiane modele w sposób bardziej zwięzły i zawierają najważniejsze treści, ułatwiając zapamiętanie tego, co istotne. Często są to krótkie tabelki, które pozwalają od razu rozpocząć pracę nad jakimś tematem.
- …Ale największy plus i tutaj wielkie brawa dla wydawnictwa Mamania za to, że wszystkie te grafiki / tabelki / rysunki są dostępne na ich stronie do ściągnięcia! Jest to moim zdaniem absolutny ogień. Znacznie przyspiesza to pracę i naprawdę ułatwia przełożenie teorii na praktykę.
- Książka oraz grafiki dostępne do ściągnięcia stanowią świetny materiał do stworzenia wszelkiego rodzaju prezentacji i materiałów wspomagających psychoedukację w placówce.
- Dużo przykładowych sytuacji szkolnych i „historii z życia wziętych”, które ułatwiają zrozumienie koncepcji oraz stanowią inspirację do pracy własnej.
- Rysunki przedstawiające przykładowe stresory w każdym z pięciu obszarów Self-Reg – bardzo praktyczny i ważny „gotowiec” do wykorzystania w pracy.
- Każdy rozdział zawiera podsumowanie i spisane najważniejsze wnioski.
- Książka dobrze opisuje koncepcję samoregulacji oraz to, jak duże (kluczowe!) znaczenie ma nasza praca własna.
- Wielość modeli, propozycji i różnego rodzaju pytań skłaniających do refleksji. Na początku może to przytłaczać, ale tak naprawdę daje nam wybór. Możemy wybrać to, co rzeczywiście z nami rezonuje.
Wady:
- Książka jest obszerna i wymaga skupienia, szczególnie w przypadku osób, które rozpoczynają swoją drogę z Self-Reg, a treści zawarte w książce stanowią dla nich nowość.
- Powtórzenia. Autorzy często wyjaśniają i wracają do treści, które już raz zostały wyjaśnione. Pozwala to jednak lepiej zapamiętać najważniejsze przesłanie.
PODSUMOWUJĄC:
Polecam wszystkim tym, którzy chcieliby wprowadzić lub rozwinąć nurt Self-Reg w swojej społeczności szkolnej lub przedszkolnej. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że Self-Reg to nie są gotowe programy do wprowadzenia, a pewien proces, który wymaga także (a może przede wszystkim) pracy własnej.
Szczegóły:
- Autor: Stuart Shanker i Susan Hopkins
- Ilość stron: 272
- Wydawnictwo Mamania
Gdzie kupić: