Publikacja „Mopsik i poczucie bezpieczeństwa” to obszerny i bardzo przydatny podręcznik relaksacyjny.
Zawiera w sobie komplet materiałów potrzebnych do pracy z dzieckiem (wiek 5-10 lat) w obszarze regulacji oraz przywracania poczucia bezpieczeństwa.
Warto wspomnieć, że książka jest autorstwa tej samej psycholog klinicznej dr Karen Treisman, która stworzyła „Pudełko wsparcia” i te dwie pomoce można z powodzeniem wykorzystywać razem. Link do mojej recenzji "Pudełka wsparcia" poniżej:
Książka „Mopsik i poczucie bezpieczeństwa” podzielona jest na trzy części:
1) Bajka relaksacyjna o mopsiku Piotrusiu, który potrzebował poczucia bezpieczeństwa.
2) Część praktyczna dla dzieci:
- Proste zabawy i ćwiczenia plastyczne do zabawy z Mopsem Piotrusiem
- Odkrywamy nasze uczucia i uczymy się je rozumieć
- Metody relaksacyjne, sposoby na znalezienie swojego bezpiecznego miejsca i radzenie sobie z emocjami
3) Narzędziownik dla rodziców i terapeutów.
Zawartość książki:
- Na początku zapoznajemy się z bardzo mądrą i wspierającą bajką o małym mopsiku, który szuka sposobu na radzenie sobie z trudnościami. Pyta więc swoich przyjaciół jakie oni mają na to sposoby, a ci chętnie dzielą się swoimi strategiami. W ten sposób dziecko razem z pieskiem zapoznaje się z różnymi technikami na budowanie poczucia bezpieczeństwa.
- W następnym rozdziale znajdziemy różne materiały i zabawy, które pomogą dziecku utrwalić informacje na temat bajki (np. kolorowanka, wykreślanka, quiz, inspiracje do stworzenia własnego mopsika 🙂)
- Ćwiczenia służące odkrywaniu i rozpoznawaniu uczuć np. karty uczuć, niedokończone zdania, tęcza uczuć. Fajnym pomysłem jest ćwiczenie pt. „W jaki sposób odczuwasz...” i tutaj mamy osobny zbiór grafik do poszczególnych emocji.
Ważną częścią podręcznika są: „Metody relaksacyjne, sposoby na znalezienie swojego bezpiecznego miejsca i radzenie sobie z emocjami”.
Znajdziemy tutaj szereg ćwiczeń oraz inspiracji:- Grafiki ułatwiające wizualizację czym może być uczucie spokoju i opanowania.
- Ćwiczenie wspierające dziecko w stworzeniu własnego bezpiecznego miejsca oraz grafiki służące za inspirację.
- Pomysły na zaprojektowanie swojej podróży do bezpiecznego miejsca.
- Kreatywne sposoby na stworzenie przypominajki o swoim bezpiecznym miejscu np. poduszka, breloczek, nadruk zdjęcia oraz karty przypominające.
- Sześć stron wypełnionych inspiracjami na temat ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych.
- Konkretne propozycje na stworzenie grupy przyjacielskiego wsparcia.
Narzędziownik:
- Zawiera „Instrukcję obsługi książki”, w której autorka zamieściła nie tylko wskazówki dotyczące korzystania z książki, ale również elementy cennej psychoedukacji oraz inspiracje do pracy z dzieckiem
- Druga część tego rozdziału to już solidna dawka pomysłów jak jeszcze można wesprzeć dziecko w samoregulacji.
PODSUMOWUJĄC:
- Książka jest bardzo obszerna, to aż 152 strony formatu A4! W oparciu o ten podręcznik spokojnie można zaprojektować cały cykl zajęć warsztatowych dla dzieci.
- Bajka relaksacyjna jest dosyć długa, warto więc podzielić ją na części lub przeplatać z ćwiczeniami z książki, które dotyczą głównego bohatera bajki 🙂
- Podręcznik jest tak skonstruowany, że rodzice również świetnie poradzą sobie z wdrażaniem proponowanych ćwiczeń. Za to bardzo duży plus!
Szczegóły:
- Autor: dr Karen Treisman
- Ilość stron: 152
- Wiek: 5-10 lat
- Wydawnictwo Levyz Books
Gdzie kupić: