Przedstawiam Wam kolejną książkę, która porusza temat szczególnie wymagający: „Dziecko wobec śmierci i żałoby” autorstwa Angeliki Szelągowskiej – Mironiuk. I tutaj mam do napisania same pochlebne słowa 💙
Książka napisana bardzo starannie, jednocześnie konkretnie i z dużą delikatnością.
Autorka porusza następujące tematy:
- Dlaczego nam dorosłym tak trudno jest rozmawiać z dziećmi o śmierci – możliwe przyczyny, które pomagają uświadomić sobie nad czym warto popracować.
- Krótki opis jak dzieci w różnym wieku rozumieją śmierć – bardzo pomocne informacje dla rodziców.
- 5 etapów procesu żałoby – opisane w odniesieniu do przeżywania żałoby przez dzieci.
- Zwrócenie uwagi na sposób mówienia o śmierci w rodzinie dziecka – autorka wyjaśnia dlaczego tabuizacja tematu śmierci jest tak bardzo szkodliwa dla dzieci.
- Opis czynników, od których może zależeć w jaki sposób dziecko przeżyje żałobę – rodzice dowiadują się na co konkretnie należy zwrócić uwagę.
- Możliwość pożegnania ze zmarłym – podkreślenie jak ważne jest domknięcie ważnych etapów w życiu, choćby symboliczne.
- Wskazówki w jaki sposób poinformować dziecko o śmierci.
- Konkretne wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci i na co zwrócić uwagę – przede wszystkim mówimy prawdę (dostosowaną do wieku).
- Podpowiedź w jaki sposób my dorośli możemy przygotować się do wsparcia dziecka w procesie żałoby – lista bardzo pomocnych pytań do autorefleksji.
- Dziecko na pogrzebie – zabierać czy nie zabierać?
Jest to książka, którą naprawdę warto przeczytać. Temat śmierci jest w naszej kulturze nadal często odsuwany, spychany, ignorowany. A przecież każdy, kto ma dzieci, prędzej czy później zetknie się z jakimś pytaniem na temat końca życia.
Może to będzie przy okazji oglądania filmu „Król Lew”, może odejście ukochanego zwierzaka, a może będzie chodziło o śmierć babci najlepszego kolegi.
Od naszej reakcji będzie zależało czy dziecko w przyszłości znajdzie w sobie odwagę (i ochotę!), aby zwrócić się do nas z kolejnym trudnym pytaniem. Warto więc, żebyśmy ten temat przepracowali w swojej głowie nieco wcześniej.