Psychologia rozwojowa i wychowawcza

#Okiem psychologa: 6 bajek, które pomogą Twojemu dziecku zrozumieć świat cz.I

Są takie bajki, które oprócz pięknej fabuły - zawierają ważne przesłanie, które warto pokazać swojemu dziecku. 

Jest to doskonała okazja, aby przygotować dzieci na spotkanie z ponadczasowymi problemami i dylematami. 


Każda z wymienionych bajek to wspaniały wstęp do ważnej rozmowy o wartościach, a nawet jeżeli zabraknie nam czasu na rozmowę - dzieci mają szansę zastanowić się nad tematami, o których wcześniej nie myślały. 


1. Dumbo" – odtrącenie, poczucie własnej wartości, kompleksy.

„Dumbo” to piękna, ciepła historia którą wielu z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Porusza ponadczasowe tematy i posiada bardzo ważne przesłanie, które - szczególnie w dzisiejszych czasach - może okazać się wyjątkowo przydatne dla naszych dzieci.

Bajka porusza problem odtrącenia i wyobcowania oraz pokazuje jak sobie z nim poradzić. Opowiada o wielkiej przyjaźni, o wierze we własne siły i o poczuciu własnej wartości którego nie warto uzależniać od słów innych ludzi. Dumbo udowadnia, że będąc w pełni sobą można zawojować cały świat. I myślę, że jest to przesłanie, które warto zaprosić również do naszych, dorosłych serc - niech się rozgości i zadomowi. Bądźmy sobą, właśnie tacy jacy jesteśmy - bo tylko wtedy osiągniemy to, na czym naprawdę nam zależy. 


2. „Sekrety morza" – utrata, konflikt rodzeństwa, śmierć, pokonywanie własnych lęków.

„Sekrety morza” zachwyciły mnie od pierwszego wejrzenia i pod każdym możliwym względem. To cudna, animowana baśń z pogranicza rzeczywistości i fantazji, zanurzona w świecie irlandzkich wierzeń. Jest to jedna z niewielu bajek, która swoją baśniowość i magię buduje na kameralnej, mądrej historii, a otulona jest delikatną, ciepłą muzyką. Ścieżka dźwiękowa jest w mojej ocenie równie magiczna jak sama bajka, sprawia że ma się ochotę przytulić do samej melodii.

„Sekrety morza” to bajka niesamowicie wzruszająca i piękna, dająca jednocześnie solidne podstawy do poruszania trudnych tematów. A można znaleźć ich tutaj niemało: żal do rodzeństwa, samotny ojciec, pokonywanie własnych lęków, despotyczna babcia :) Jednak najcenniejszy i jednocześnie najtrudniejszy przekaz dotyczy radzenia sobie z utratą mamy, a więc żałobą. Nie znam drugiej bajki, która w tak ciepły i miękki sposób poruszałaby ten temat. „Sekrety morza” to w mojej ocenie przecudna bajka terapeutyczna, którą warto obejrzeć zarówno z małym dzieckiem, jak i z nastolatkiem.


3. „Vaiana. Skarb oceanu”– wytrwałość w dążeniu do celu,  naprawianie błędów, odpowiedzialność za własne czyny. 

Na koniec zostawiłam jedno z najnowszych dzieł Disneya, historię odważnej księżniczki z maoryskiego plemienia. Vaiana wyrusza w niebezpieczną podróż przez ocean, aby odnaleźć półboga Mauiego i nakłonić go do naprawienia szkody, którą kiedyś wyrządził.

Jest to kolejna bajka, która czerpie inspiracje z odmiennej kultury - tym razem sięgamy do mitologii plemion polinezyjskich. Disneyowska Polinezja zawiera wszystko to, co kojarzymy z tym odległym zakątkiem świata – połyskujący turkusowy ocean, bajecznie kolorowe kwiaty i oczywiście palmy.  Krótko mówiąc, oszałamiająca egzotyka w pełnej postaci. Ale „Skarb oceanu” nie znalazłby się w tym zestawieniu, gdyby chodziło tylko o udaną grafikę. 

Dla mnie jest to bajka przede wszystkim o naprawianiu własnych błędów, braniu odpowiedzialności za swoje czyny oraz stawaniu twarzą w twarz z uczynkami, których się wstydzimy, a które wyrządziły komuś krzywdę. Ponadto, zakończenie bajki zawiera w sobie o wiele więcej niż klasyczny triumf dobra nad złem – nie poznamy tutaj typowego czarnego charakteru, co również uważam za zaletę tej historii. 

Podróż do krainy wiecznego słońca to wspaniały sposób spędzenia zimowego wieczoru, do którego  gorąco Was zachęcam J

1 komentarz:

  1. Dobrze wiedzieć, będziemy teraz oglądać te bajki i omawiać poruszane w nich tematy

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...