Psychologia rozwojowa i wychowawcza

LinkWithin

Jak pomóc dziecku zasnąć o 20:00? Tablica Usypianka do wydrukowania


Wielu rodziców zastanawia się jak to zrobić, żeby ich pociechy o 20:00 były już w swoich łóżkach. Okazuje się, że kluczem do sukcesu jest przewidywalność.

Dzieci lubią wiedzieć, co będzie działo się za chwilę. Ustrukturyzowanie otaczającego świata daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala się wyciszyć. Wspaniałym sposobem na stworzenie takiej harmonii są rytuały wieczorne oraz Tablica Usypianka



Rytuał wieczorny

To kilka wyciszających czynności, powtarzanych w tej samej kolejności co wieczór,  które stopniowo przygotowują dziecko do snu. Czas wieczorny jest sygnalizowany najczęściej poprzez kąpiel, ubieranie piżamki, czytanie książeczki i przytulenie przed snem. Rytuał wieczorny jest to jednak kwestia indywidualna i w każdej rodzinie wyciszanie maluszka przebiega nieco inaczej


Tablica Usypianka

  • W zaznajomieniu dziecka z wieczornym rytuałem może nam pomóc skonstruowanie tablicy – usypianki.

  • Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju rysunki, plany i zasady. Warto to wykorzystać i wspólnie z dzieckiem ustalić czynności do wykonania przed snem.

  • Udział dziecka w tworzeniu tablicy jest bardzo ważny, może ono naklejać przygotowane wcześniej rysunki lub dorysowywać własne pomysły.

  • Dzięki tablicy możemy później odwoływać się do stworzonych wspólnie zasad i przypominać o nich dziecku, gdy o czymś zapomni lub protestuje przed pójściem do łóżeczka.

  • Poniżej zamieszczona jest przykłdowa tablica usypianka gotowa do wydrukowania oraz rysunki do wycięcia, które mogą okazać się przydatne w tworzeniu własnej tablicy.

  • „Odhaczanie” kolejnych czynności za pomocą zielonych znaczków (dostępnych w załączniku) może pomóc dziecku zapamiętać kolejność poszczególnych czynności. Jest to również sygnał dla malucha, że konsekwentnie trzymamy się planu, a wieczór jest uporządkowany. Znaczki można przykleić za pomocą np. białej plasteliny lub masy.



 CO JESZCZE MOŻE POMÓC:


1. Życzenie innym dobrych snów

Wspólnie z dzieckiem pożegnajcie pozostałych członków rodziny oraz ulubione zabawki i życzcie im dobrej nocy. W ten sposób dziecko będzie miało wrażenie, że to ono inicjuje pójście do łóżeczka i chętniej położy się spać. 


 2. Jak najmniej bodźców

Zadbajmy o zminimalizowanie rozpraszających bodźców przed snem. Poprośmy rodzinę i znajomych o respektowanie pory kąpieli i usypiania dziecka, niech wstrzymają się z telefonami czy odwiedzinami w tym czasie. Zamiast oglądania telewizora czy sięgania po tablet, warto wprowadzić rytuał czytania książeczek i oglądania obrazków przed snem. 


3. Pozytywne skojarzenia

Zadbajmy o pozytywne skojarzenia i nigdy nie używajmy łóżka jako kary. Wkładanie dziecka do łóżeczka, gdy było niegrzeczne może spowodować, że skojarzy to miejsce jako coś nieprzyjemnego, czego warto unikać. 


4. Zabawa i ruch 

Pozwól dziecku wyszaleć się w ciągu dnia. Ładna pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, jeżeli jednak za oknem deszcz i zawierucha - warto postawić na kreatywność. Zabawa w skaczące żabki, rzucanie piankową piłką czy wspólny taniec to świetne sposoby, aby dać upust dziecięcej energii.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...