Psychologia rozwojowa i wychowawcza

LinkWithin

Lęk przed lekarzem? Lęk przed odkurzaczem? A może lęk przed rozstaniem? Praktyczne wskazówki cz.2


Z jakimi lękami boryka się Twoje dziecko? Czy wiesz jak możesz mu pomóc? Dzisiaj przedstawiam sposoby jak uporać się raz na zawsze z trzema najpopularniejszymi lękami dziecięcymi.

1) Lęk przed wizytą u lekarza

    lęk przed wizytą u lekarza
  • Dzieci często boją się lekarzy, ponieważ taka wizyta kojarzy im się z niespodziewanym bólem lub uczuciem dyskomfortu – szczepienie, szpatułka w gardle czy wiercenie w zębie, to wszystko są sytuacje nieprzyjemne.

  • Przygotujmy dziecko na to co je czeka, zamiast zaprzeczać. Nie mówmy „To nie będzie bolało”, jeżeli dziecko czeka na szczepienie. Powiedzmy lepiej „Poczujesz ukłucie, to będzie jak ukłucie komara”.

  • Jeżeli dziecko jest w szpitalu, nie mówmy mu „Nic się nie dzieje, to nic”. Jeżeli wiemy, że dziecko odczuwa ból – nie bójmy się powiedzieć „Wiem, że to boli, ale taka rurka pomoże Ci oddychać”.

  • Wspaniałym sposobem na oswojenie dziecka z wizytą w przychodni jest sprezentowanie mu zestawu małego lekarza. Pozwólmy mu się osłuchać i sprawdzić czy nasze gardło jest w porządku. Taka zabawa to wspaniała szansa na zapoznanie dziecka z akcesoriami medycznymi i pokazanie mu, że badanie może być zabawą.


2) Lęk przed odkurzaczem / suszarką / wiertarką

    dziecko boi się suszarki
  • Niektóre dzieci boją się głośnego dźwięku wydawanego przez odkurzacz lub inne sprzęty domowe. W takiej sytuacji warto zapoznać dziecko z urządzeniem. Pozwólmy mu dotknąć odkurzacza, gdy jest odłączony od prądu i swobodnie „pomajstrować”. Niech pociągnie za kabel, naciśnie guzik – dajmy maluchowi szansę poznać z czym ma do czynienia.


  • Odkurzacz ma kółka i jeździ po dywanie podobnie jak ulubiona zabawka naszego dziecka? Wykorzystajmy to! Pokażmy to dziecku i przedstawmy odkurzacz jako większe autko, które na dodatek robi głośne „brum-brum”.

  • Dobrą metodą może być również podarowanie dziecku zabawki przedstawiającej urządzenie, którego się boi.

  • Suszarka – pozwólmy dziecku pobawić się nią, gdy jest odłączona od prądu. Powiedzmy, że dzięki niej możemy wyczarować wspaniałe fryzury – jeżeli jesteś posiadaczką długich włosów, zademonstruj dziecku irokeza. Rozbaw dziecko ułożeniem swoich włosów, suszarka może stać się pretekstem do wspaniałej zabawy.

  • Wiertarka - podobnie jak w pozostałych przypadkach, zapoznaj dziecko z urządzeniem. Wyjaśnij, że pomaga tworzyć wspaniałe zabawki. Przygotuj wcześniej kilka małych drewienek, śrubek i zrób dla dziecka niewielki prezent za pomocą wiertarki. Pomalujcie go później wspólnie farbami. 


3) Lęk przed rozstaniem z opiekunem

dziecko boi się zostać samo
  • Lęk przed rozłąką jest u małych dzieci naturalny, warto jednak zadbać by przebiegał on łagodnie i przeistoczył się w poczucie bezpieczeństwa.

  • Jeżeli wiemy, że nasze dziecko dotkliwie odczuwa rozłąkę, nie wychodźmy nigdy z pokoju bez uprzedzenia. Warto powiedzieć: "Wychodzę do kuchni, będę tam gdybyś mnie potrzebował". 

  • Podobną zasadę stosujmy, gdy wychodzimy z domu. Postarajmy się umiejscowić w czasie nasze wyjście, w sposób zrozumiały dla malucha. Zamiast mówić „Wrócę za godzinę”, powiedzmy lepiej „Wrócę po twojej kąpieli”.

  • Zawsze dotrzymujmy słowa! Dziecko będzie na nas czekało, a niedotrzymanie obietnicy może spowodować utratę zaufania w nasze słowa.

  • Jeżeli dziecko obawia się zostać samo w pokoju, nie czekajmy z powrotem aż zacznie płakać. Wróćmy do niego gdy jeszcze jest w dobrym humorze i pochwalmy jak wspaniale się bawi. Powtarzajmy tę sytuację, stopniowo wydłużając czas swojej nieobecności.

dziecko boi się iść do przedszkola


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...